Kvalitní koloskopické vyšetření je závislé na zajištění co nejlepší očisty tlustého střeva. Toho lze dosáhnout jedině kombinací diety, očistných roztoků a dostatečným příjmem tekutin. Důsledné dodržování doporučení přináší dobrou přehlednost sliznice pro endoskopistu, zvýšení bezpečnosti výkonu a nepochybně vede i k optimističtější délce vyšetření. Ideální je zahájit přípravu týden před vyšetřením.
Koloskopie je metoda vyšetření tlustého střeva endoskopickým flexibilním přístrojem. Jedná se o velmi užitečnou a rychlou metodu, která v případě správné a důsledné přípravy pacienta může pomoci jak v diagnostice široké škály onemocnění, tak v operativním řešení některých defektů střevní sliznice.
Vyšetření je vnímáno velice individuálně a doba provedení se může pohybovat od 15 do 60 minut. Mezi faktory, které ovlivňují délku vyšetření, patří anatomické uspořádání střeva, prodělané břišní operace, kvalita vyprázdnění, spolupráce pacienta a rozsah úkonů, které během koloskopie lze provést.
Příprava
Kvalitní vyšetření je závislé na zajištění co nejlepší očisty tlustého střeva. Toho lze dosáhnout jedině kombinací diety, očistných roztoků a dostatečným příjmem tekutin. Všechny tyto faktory jsou zcela v rukou pacienta. Důsledné dodržování doporučení přináší dobrou přehlednost sliznice pro endoskopistu, zvýšení bezpečnosti výkonu a nepochybně vede i ke kratší délce vyšetření.
Dietní omezení
V ideálním případě by se mělo začít s přípravou 5–7 dní před vyšetřením. Kromě užití široké veřejnosti dobře známých očistných přípravků je nutná i speciální dieta. Platí zde známá rovnice, že čím je lepší příprava, tím lepší je výsledek. Užívání antitrombotických přípravků je nutné řešit individuálně na základě konzultace s ošetřujícím lékařem. Důležité je vysadit léky obsahující železo (Ferretab Compositum, Ferro-Folgamma, Maltofer, Sorbifer Durules, Tardyferon), které zbarvují stolici do černa, zvyšují její viskozitu a zhoršují možnost oplachu střeva. Běžnou a dlouhodobou medikaci není třeba vysazovat. Vzhledem k intenzivní přípravě střeva se doporučuje užívat kromě perorálních antikonceptiv i bariérovou antikoncepci. Ze stravy by měl pacient vynechat potraviny obsahující pecky, slupky a semínka, 3–4 dny před koloskopií je třeba přestat konzumovat i potraviny, které obsahují větší množství vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, mák apod.). Vhodné potraviny jsou jogurty, tvarohy, skyry, maso, bramborová kaše, těstoviny, pudingy, piškoty, bílé pečivo, sušenky, rýže, vývary. Stěžejní je dodržení pitného režimu alespoň 2 litrů a důsledná monitorace glykemie u diabetiků. Ráno před vyšetřením lze posnídat jogurt, jogurtové mléko. Zcela ideální je dieta bez obsahu tuhé stravy. K obědu je již doporučen pouze čirý vývar (tzn. bez masa, bez zeleniny, bez těstovin) nebo sladký čaj. Večer je třeba užívat pouze tekutiny, čaj nebo neperlivé čiré nápoje. V den vyšetření přichází pacient nalačno. Čiré tekutiny lze popíjet maximálně 3–4 hodiny před ošetřením.
Laxativní roztoky
Přípravu je pro dosažení optimální očisty střeva nezbytné absolvovat tak, aby podávání druhé dávky roztoků k očistě bylo ukončeno 4 hodiny před výkonem. Vhodné je tedy rozdělení přípravy na večer den před vyšetřením (17:00) a ráno v den vyšetření. Rozdělení zlepšuje snášenlivost přípravku a zajišťuje lepší očistu. Je možné podání obou dávek v den koloskopie, pokud je naplánována v odpoledních hodinách. Podání celé přípravy den před vyšetřením je méně vhodné a je nutné ho zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.
Roztok Clensia
Jednou z možností očištění střeva je použití přípravku Clensia. Velkou výhodou tohoto roztoku je požití pouze ve 2 litrech vody. Vzhledem k limetkové příchuti je pro pacienty chuťově dobře snesitelný. Všeobecně adherenci k očistným roztokům zlepšuje jejich vychlazení, přidání citronové šťávy či popíjení brčkem. Zdůraznění těchto triků může významně přispět ke zlepšení přípravy nezanedbatelné skupiny pacientů, kteří přípravu řádně nedokončí pro neakceptovatelnou chuť laxativa. V porovnání s vysokoobjemovými laxativy je tento roztok spojován s nižší frekvencí gastrointestinálních obtíží. Podle klinických studií je jeho účinnost a bezpečnost minimálně stejná jako u 4 litrů „zlatého standardního PEG-přípravku“.
Dalším významným benefitem přípravku Clensia je přítomnost simetikonu, který působí proti nadýmání a pěnění znesnadňujících vyšetření.
Literatura u autorky.
MUDr. Hana Matějková
Ordinace MUDr. Jitky Havlové, Praha