Farmakologická léčba erektilní dysfunkce

| | ,

Erektilní dysfunkce je jakýmsi barometrem mužského zdraví. Kauzální léčba je možná jen v případě identifikace reverzibilních faktorů. Důležitá je také kompenzace přidružených nemocí a správná životospráva. Řešení pomocí farmakologických přípravků je v podstatě jen symptomatické. V ČR je pacientům k dispozici perorální léčba inhibitory fosfodiesterázy 5 a případně intrakavernózní aplikace prostaglandinu. 

Erektilní dysfunkce (ED) je definována jako přetrvávající neschopnost dosáhnout a udržet erekci dostatečnou k tomu, aby umožnila uspokojivý sexuální výkon. Potíže s erekcí mají dopad na kvalitu života nejen pacientů, ale i jejich partnerek/partnerů.

Její prevalence každoročně stoupá, až 50 % mužů ve věku nad 40 let trpí nějakou formou ED. Etiologie může být organická, psychogenní a smíšená. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná téměř vždy o etiologii smíšenou, doporučuje se označení „primárně organická“, resp. „primárně psychogenní“.

Preventivní opatření

Důvody, které vedou ke vzniku potíží s erekcí, jsou různorodé. Jedním z nich je již nespočetněkrát zmiňovaný nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, který často vede k obezitě a dalším civilizačním onemocněním. Pacienti sice vnímají potíže s erekci spíše jako změnu kvality života, nelze však opomenout, že se jedná spíše o varovný signál zvýšeného rizika infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a kardiovaskulární mortality. Z toho důvodu je vhodné pacientovi důrazně doporučit změnu životního stylu: snížení nadváhy, zvýšení fyzické aktivity, případně korekci diabetu a snížení rizika kardiovaskulárního onemocnění. To vše může po nějaké době zlepšit i kvalitu erekce. Zároveň lze nabídnout i terapii, která vede ke zlepšení okamžitě.

Perorální léčba inhibitory fosfodiesterázy typu 5 (PDE5i)

Jako první se většinou doporučuje léčba pomocí PDE5i. Ty zablokují v kavernózních tělesech enzym fosfodiesterázu 5, a tím zabrání změně cGMP na GMP. Vede to k větší rigiditě penisu a prodloužení délky erekce. V současné době jsou k dispozici čtyři typy PDE5i: sildenafil, avanafil, ardenafil, tadalafil. Až 80 % pacientů udává zlepšení erekce po požití PDE5i. U non-respondérů se doporučuje zkusit stejný lék vícekrát a znovu připomenout správný způsob užívání (vyvarovat se tučného jídla, dostatečný sexuální stimul, dostatečná dávka léku).

Sildenafil byl uveden na trh v roce 1998. Užívá se 30–60 minut před pohlavním stykem s odstupem od požití tučného jídla, protože tím se může oddálit nástup účinku. Efekt trvá 8–12 hodin. Nyní je na trhu také sildenafil 50 mg ve formě orodispergovatelného filmu. Díky tomu, že se účinná látka absorbuje převážně přímo z ústní dutiny, není účinek této formy ovlivněn příjmem potravy.

Tadalafil je dostupný od roku 2003. Nástup účinku trvá postupně 30 minut až 2 hodiny. Výhodou je délka účinku až 36 hodin. Užívání není závislé na jídle. Doporučené dávkování je 10 mg nebo 20 mg před pohlavním stykem, nebo 5 mg denně kontinuálně. Toto schéma je vhodné pro pacienty, kteří mají častější sexuální aktivitu, a pacienty se symptomy dolních močových cest, protože zlepšuje i potíže s močením.

Vardenafil je dostupný v tabletách s 20 mg účinné látky. Někteří pacienti udávají nástup účinku již po 15 minutách. Stejně jako u sildenafilu je jeho užívání závislé na jídle.

Avanafil je k dispozici od roku 2013. Vyznačuje se nástupem účinku již za 15–30 minut. Dávka je 50–200 mg. Je nejlépe tolerovaný ve srovnání s ostatními PDE5i.

Nežádoucí účinky léčby

Nejčastější nežádoucí účinky jsou bolesti hlavy, návaly horka, kongesce nazální sliznice, dyspepsie. V případě výskytu se doporučuje snížit dávku nebo změnu účinné látky. Absolutní kontraindikace užívání PDE5i je užívání nitrátů a jejich derivátů. Kardiovaskulární riziko se posuzuje podle 2. a 3. stupně Princentonského konsenzu. U středního rizika se doporučuje konzultace s kardiologem (infarkt myokardu před méně než 6 týdny, středně závažná angina pectoris, NYHA III). Pro pacienty s vysokým rizikem se sexuální aktivita nedoporučuje. Užívání alfablokátorů a antihypertenziv sice může vézt k nepatrnému snížení krevního tlaku, ale jejich užívání spolu s PDE5i není kontraindikováno.

Intrauretrální krém s alprostadilem

Další medikace ke zlepšení erekce je intrauretrální gel s 300 µg alprostadilu o objemu 100 ml. Pacient si zavede kónus do ústí močové trubice a aplikuje si gel intrauretrálně. Zlepšení nastává až v 65,9 %.

Nežádoucí účinky jsou pálení v močové trubici, zarudnutí glandu. Nyní není v ČR tato forma léčby dostupná.

Intrakavernóní injekce alprostadilu

Intrakavernózní injekce je nejstarší léčba erektilní dysfunkce. Efektivita je až 85 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o invazivnější metodu, je nutné pacienta poučit o způsobu ředění, aplikaci a nežádoucích účincích.

Doporučuje se aplikace postupně od 0,5 ml do 2 ml z důvodu rizika priapismu (1 %). Mezi další nežádoucí účinky patří hlavně bolestivá erekce, fibróza tunica albuginea až Peyronieho chorobu. Byť se jedná o velice efektivní léčbu, vzhledem k nekomfortní aplikaci většina pacientů léčbu přeruší.

Experimentální léčba erektilní dysfunkce

Nové řešení potíží s erekcí zahrnují aplikaci krevní plazmy, případně botulotoxinu. Tyto

metody jsou i přes slibné výsledky nadále jen ve fázi experimentu.

Závěr

Erektilní dysfunkce je častým problémem mužů po celém světě. Od roku 1998 je schválena dobře tolerovaná léčba inhibitory fosfodiesterázy 5. V případě, že nefunguje, je v České republice z farmakologických možností přístupná ještě dobře fungující intrakavernózní injekce prostaglandinu. Od té je vzhledem k invazivitě časně upouštěno. Nedílnou součástí léčby ale musí být i změna životního stylu a kompenzace přidružených onemocnění.

MUDr. Monika Purmová

Uroklinikum s.r.o.

Předchozí

Současná léčba maligního melanomu – imunoterapie

Anémie a léčba železem v graviditě

Další