Plzeňský kraj podpoří dva mobilní hospice 1,7 miliony korun

| | ,

Plzeňský kraj rozdělí 1,7 milionu korun mezi dva mobilní hospice, které v regionu působí. Hospic sv. Jiří, působící na Tachovsku, dostane 880 tisíc korun a hospic Domov, který poskytuje služby v Plzni a asi třicetikilometrovém okruhu, získá 820 tisíc korun. Příspěvek na provozování služby mobilních hospiců má pomoci zvýšit dostupnost domácí hospicové péče a umožnit tak nevyléčitelně nemocným v pokročilé nebo konečné fázi onemocnění dožít ve vlastním sociálním prostředí.

V regionu je kromě dvou mobilních hospiců už jen jeden kamenný Hospic sv. Lazara v Plzni s 28 lůžky. I na jeho provoz kraj pravidelně přispívá. „Kdyby byli zájemci a síly, tak bychom rádi podpořili mobilní hospicovou péči i v jiných částech regionu, ale nedaří se, aby se utvořily mobilní hospicové týmy,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Hospic Domov loni pečoval o 41 klientů, Hospic sv. Jiří se staral o 44 lidí.

Krajská dotace je určena pro mobilní zařízení, která nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou a peníze na provoz si získávají z příspěvků rodin klientů a z různých grantů, dotací, sbírek, darů a nadačních příspěvků.

„Letos jsme navýšili prostředky na jednoho klienta na 20.000 korun, loni to bylo počítané podle počtu dnů, po které se hospic o klienta stará. Průměrná doba hospicové péče je podle statistik kolem deseti dní, ale může se to velmi lišit,“ dodala Stárková.

ČTK

Předchozí

Nusinersen pomáhá i dospělým pacientům se SMA

Karcinom plic v roce 2020 – Možnosti léčby pokročily

Další